Yeniköy Kahvesi

Geçtiğimiz kış Yeniköy Kahvesi’ne birkaç kez yolumuz düşmüştü. Bu haftasonu Yeniköy’e gittiğimiz için önünden geçince aklıma geldi. Birkaç fotoğraf çektim ve bu yazı oluştu.

Yeniköy kahvesine ağaçlı bir yol üzerinden merdivenler ile çıkılıyor. Aslında müstakil bir dairenin alt katı, bahçesindeki kapalı bir mekan ve bahçesinden oluşuyor. Bahçesindeki ağaçların arasında boğaz manzarasına karşı oturmak mümkün.

Hep soğuk havalarda gitmiş olduğum için açık havada oturmak kısmet olmadı. Bizim oturduğumuz bahçesindeki kapalı alana ise soba kurmuşlardı. Soba başına masaları yerleştirmişler. Soğuk havadan bu bölüme girince sobanın başında sıcacık kahvaltı yapmak çok güzel olmuştu.

Yeniköy kahvesinde kahvaltı tabakları, yumurtalar, simit, tost, kek gibi bir çok seçenek var. Bunların yanısıra muhlama gibi karadeniz tatlarıda menüde yer alıyor. Fiyatlar ise kahvaltı tabakları 10-15, yumurtalar 6-7 TL civarında. Kredi kartı ile ödeme seçenekleri yok bu açıdan nakit para almayı unutmamak gerekiyor.

Biz gittiğimizde menemen çeşitlerinden, kahvaltı tabağı ve karışık bitkilerden oluşan çay denemiştik. Kullandıkları zeytinyağı ve balı Datça’dan getirdiklerini, yumurtaların ise organik olduğunu söylediler. Şimdi düşününce yiyecek güzeldi fakat yiyeceklerden öte aklımda kalan hep soba başı keyfi oldu.

Yeniköy Kahvesinde tavla, okey gibi oyunlar bulunuyor. Oyunların saati kişi başına 1,5 TL.  Modernize edilmiş bir kahveyi andırıyor burası ve gelen kişilerde bende konu komşu toplanmış gelmiş Yeniköy ahalisi izlenimi uyandırıyor.

Şimdiye kadar her gittiğimde yer bulabildim. Mekan, manzara keyifli yanlız biraz daha güleryüzlü bir servisle karşılaşmak daha iyi olabilirdi.

Bir bahar sabahında da gazetemi alıp simit ve çay keyfi yapmayı planlıyorum. O gün daha fazla fotoğraf çekip ekleyeceğim.

Nasıl gidilir?

Aracınız ile gitmeyi düşünürseniz otopark mevcut.

Toplu taşıma ile de aşağıdaki otobüsler ile ulaşılabilir. Ayrıca Beşiktaş -İstinye – Yeniköy – Sarıyer hattından geçen dolmuşlar ile de ulaşmak mümkün.

  • 42 Bahçeköy – 4. Levent Metro
  • 42T Bahçeköy – Taksim
  • 25E Sarıyer – Kabataş

Yer : Kürkçü Faik sok. No:4 /Yeniköy/İstanbul

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.