Tarihi Yeniköy Börekçisi

İstanbul’un koşuşturmasından yoğunluğundan bunalırsanız (ki ben Mecidiyeköy’de yaşadığım için bu hissiyat içerisine sıklıkla girebiliyorum.) ölü saatlerde dışarı çıkmayı deneyin. Sakin bir gün geçirmek için pazar günü biz de erkenden uyanıp saat 7 buçuk gibi kendimizi yollara attık. Sessiz sakin güneşli bir sabaha erkenden uyanmışken kahvaltı için Yeniköy’e gitmeye karar verdik.
Yeniköy’de bulunan Tarihi Yeniköy börekçisinin kıymalı kol böreğinin güzel olduğunu bir dergide okumuştum. Yeniköy İskelesinin Sait Halim Paşa yalısı tarafında 50 m uzağında yol üzerinde bulunuyor. 1817 yılında açılan mekan o günden beri faaliyet gösteriyor.

Ben daha yoldan aklıma kıymalı kol böreği yemeği koyduğum için seçim yapmam zor olmuyor. Kıymalı kol böreğinin içerisinde kuşüzümü de bulunuyor. Yemeklerde pek sevmiyor olmama rağmen börek içerisinde hoşuma gidiyor.

Güneşin altında keyifli keyifli oturduğumuz  için böreğin üzerine çikolatalı kek sipariş ediyoruz. Kek dilimleri ciddi anlamda büyük bir dilim ile iki kişi çok rahat doyabilir. Aklınızda bulunsun.

Kıymalı, patatesli kol böreği, su böreğinin yanısıra poğaça, simit, kurabiye, ev baklavası ve kek gibi seçeneklerde bulmak mümkün. Mekan hergün sabah 6’dan akşam 21:00’e kadar açık. Fiyatlar ise böreklerin porsiyonu 4.5 TL, poğaçalar 75 kuruş, küçük çay 1 ve büyük çay 2 TL.

Nasıl Gidilir?

Aracınız ile gitmeyi düşünürseniz otopark bulunmuyor fakat önünde 3-4 araba konabilecek yer mevcut. Çok yoğun saatte gitmezseniz önündeki alanlarda yer bulabilirsiniz.

Toplu taşıma ile de aşağıdaki otobüsler ile ulaşılabilir. Ayrıca Beşiktaş – İstinye – Yeniköy – Sarıyer hattından geçen dolmuşlar ile de ulaşmak mümkün.

  • 42 Bahçeköy – 4. Levent Metro
  • 42T Bahçeköy – Taksim
  • 25E Sarıyer – Kabataş

Yolunuz Yeniköy’e düşerse kahvaltı için denemeniz gereken yerlerden biri.

Yer : Köybaşı Caddesi, No:82A, Yeniköy

2 Replies to “Tarihi Yeniköy Börekçisi

  1. Tarihi Yeniköy Börekçisi mi sakın ha. Bir mekan bu kadar mı değişir. İlk sahipleri değişeli demek herşey değişmiş. Eskiden taze, leziz börek yemeye buraya giderdik. Nezih insanların arasında sabah çayımızı içerdik. Şimdi bunların hiç birisi kalmamış. Gelenler o bölgede çalışan inşaat işçileri, börekler bayat, çalışanlar temizlikten bi haber. Ama o kadar ün yapmış ki hala kalabalığı devam ediyor. Tabi eminim her geçen gün kan kaybediyordur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.