Maldivler

Hindistan`in güneyinde bulunan Maldivler sadece adalardan oluşan bir devlet. Maldiv Cumhuriyeti bizim bildiğimiz ismiyle Maldivler yaklaşık 1200 adadan oluşuyor. Şu anda aralarında otel adalarında bulunduğu 281 tane adada yaşam varmış. Dünyanın en küçük bağımsız ülkesi durumunu halen koruyan Maldivler’de nufüs yaklaşık 320 bin civarındaymış. Yaşayan halkın çoğunluğu müslümanlardan oluşuyormuş.

Maldivler’e Türkiye’den yaklaşık 10 saatlik bir uçuş sonucunda ulaşılıyor. Türkiye’den Doha ya da Dubai üzerinden aktarma yaparak gidebilirsiniz. Havaalanı Maldiv cumhuriyetinin başkenti Male’de bulunuyor. Hava’nın açık olduğu bir gündeyseniz iniş sırasında Maldiv adalarını kuşbakışı gözlemleyebilirsiniz.

Maldiv adaları arasında sürat botları ya da deniz uçakları ile ulaşım sağlanıyor. Biz kalacağımız adaya deniz uçağı ile gideceğimiz için havaalanından deniz uçaklarının olduğu bölüme doğru yönlendiriliyoruz. Maldiv deniz uçaklari maldivian air taxi olarak geçiyor. Yoğun bir günde havalanan uçak sayısı 200’ü bulabiliyormuş. Uçaklar 16 kişilik. Bizim bindiğimiz uçağın pilotunun ayakkabı bile giymeden uçağı kullanması dikkatimizi çekiyor.

İlk deniz uçağı ile yolculuk yapacağımı öğrendiğimde yükseklik korkum olduğundan gerilmiştim. İlk defa bu kadar küçük bir uçak ile yolculuk ediyordum. Fakat deniz uçağının gittiği yükseklikten adaları izlemeye daldığım için korktuğum başıma gelmiyor rahatça yolculuğu tamamlayabiliyorum.

Kuşbakışı Maldiv adalarını izlerken halka şeklinde gruplar ve ortalarında gölcükler gözlemliyoruz. Mercan adalarında bu halka şekline atol adı veriliyor. Adalarda kuzey, güney atoller şeklinde bölgelere ayrılmış durumda. Adaların en yüksek noktası 50 m civarındaymış ortalaması ise 1.5 metre. Bizim kaldığımız ada north atol grubunda bulunuyor ve Male’den yaklaşık 30 dakikalık bir uçuş sonucunda ulaşılıyor.

Adalar su üstü vilları ya da sahil villarında şeklinde hazırlanmış. Sahil beyaz kumlarla kaplı çok güzeller. Otellerde beach keyfinin yanısıra dünya mutfaklarından tatların olduğu restoranlar var. Ada’da muhteşem manzaraları izlemek güneşlenmek denize girmenin dışında adeta akvaryumu andıran denizde snorkel, dalış gibi deniz aktiviteleri yapmakta mümkün. Şimdiye kadar görmediğim bir çok balık ile beraber yüzme fırsatı edinebildim. Küçük köpek balıklarından, kılıçbalığı,vatoz, ahtapot ve ismini bilmediğim birçok balık bulunuyor. Suyun altında zaman geçirmeyi sevenler için kesinlikle bulunmaz bir nimet.

Maldiv notları

Resmi dili : Divehi (Maldiv lisanı), Arapça ama otel adalarda İngilizce ile anlaşmak mümkün.

Turizm ve balıkçılık temel geçim kaynakları diyebilirim. Ülkemizde tatmadığımız değişik balık çeşitleri bulunuyor. Mutlaka tadın derim.

Yerel para birimleri maldiv rupisi imiş ama otel adaların hepsinde Amerikan doları geçmekte.

Dhiraagu ve Wataniya olarak iki operatore sahip ve tabiki uluslararası görüşmeler pahalı. Otel adalarda wi-fi servisi de bulunuyor.

Lokal zaman+5GMT

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.