Maldivler

Vee ada göründü.
Vee ada göründü.

Hindistan’in güneyinde bulunan Maldivler sadece adalardan oluşan bir devlet. Maldiv Cumhuriyeti bizim bildiğimiz ismiyle Maldivler yaklaşık 1200 adadan oluşuyor. Şu anda aralarında otel adalarında bulunduğu 281 tane adada yaşam var. Dünyanın en küçük bağımsız ülkesi durumunu halen koruyan Maldivler’de nufüs yaklaşık 320 bin civarında. Yaşayan halkın çoğunluğu müslümanlardan oluşuyor.

Maldivler’e Türkiye’den yaklaşık 10 saatlik bir uçuş sonucunda ulaşılıyor. Türkiye’den Doha ya da Dubai üzerinden aktarma yaparak gidebilirsiniz. Havaalanı Maldiv cumhuriyetinin başkenti Male’de bulunuyor. Hava’nın açık olduğu bir gündeyseniz iniş sırasında Maldiv adalarını kuşbakışı gözlemleyebilirsiniz.

Maldiv adaları arasında sürat botları ya da deniz uçakları ile ulaşım sağlanıyor. Biz kalacağımız adaya deniz uçağı ile gideceğimiz için havaalanından deniz uçaklarının olduğu bölüme doğru yönlendiriliyoruz. Maldiv deniz uçaklari Maldivian Air Taxi olarak geçiyor. Yoğun bir günde havalanan uçak sayısı 200’ü bulabiliyormuş. Uçaklar 16 kişilik. Bizim bindiğimiz uçağın pilotunun ayakkabı bile giymeden uçağı kullanması dikkatimizi çekiyor.

Deniz uçakları ile adaları izlemek çok keyifli

İlk deniz uçağı ile yolculuk yapacağımı öğrendiğimde yükseklik korkum olduğundan gerilmiştim. İlk defa bu kadar küçük bir uçak ile yolculuk ediyordum. Fakat deniz uçağının gittiği yükseklikten adaları izlemeye daldığım için korktuğum başıma gelmiyor rahatça yolculuğu tamamlayabiliyorum.

Kuşbakışı Maldiv adalarını izlerken halka şeklinde gruplar ve ortalarında gölcükler gözlemliyoruz. Mercan adalarında bu halka şekline atol adı veriliyor. Adalarda kuzey, güney atoller şeklinde bölgelere ayrılmış durumda. Adaların en yüksek noktası 50 metre civarındaymış ortalaması ise 1.5 metre. Bizim kaldığımız ada North Atol grubunda bulunuyor ve Male’den yaklaşık 30 dakikalık bir uçuş sonucunda ulaşılıyor.

Adalar su üstü vilları ya da sahil villarında şeklinde hazırlanmış. Sahil beyaz kumlarla kaplı çok güzeller. Otellerde beach keyfinin yanısıra dünya mutfaklarından tatların olduğu restoranlar var. Ada’da muhteşem manzaraları izlemek güneşlenmek denize girmenin dışında adeta akvaryumu andıran denizde snorkel, dalış gibi deniz aktiviteleri yapmakta mümkün. Şimdiye kadar görmediğim bir çok balık ile beraber yüzme fırsatı edinebildim. Küçük köpek balıklarından, kılıçbalığı, vatoz, ahtapot ve ismini bilmediğim birçok balık bulunuyor. Suyun altında zaman geçirmeyi sevenler için kesinlikle bulunmaz bir nimet.

Kısa Kısa Maldiv notları

Resmi dili : Divehi (Maldiv lisanı), Arapça ama otel adalarda İngilizce ile anlaşmak mümkün.

Turizm ve balıkçılık temel geçim kaynakları diyebilirim. Ülkemizde tatmadığımız değişik balık çeşitleri bulunuyor. Mutlaka tadın derim.

Yerel para birimleri Maldiv Rupisi ama otel adaların hepsinde Amerikan doları geçmektedir.

Dhiraagu ve Wataniya olarak iki operatore sahip ve tabii ki uluslararası görüşmeler ekstra pahalı. Otel adalarda wi-fi servisi de bulunuyor.

Lokal zaman + 5GMT (Türkiye’den 5 saat önde)

 

0 Shares:
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You May Also Like
Read More

Empire State Building

Empire State binası Newyork gezisinde mutlaka yapılması gerekenler listesinde olması gereken bir yer. Newyork’u kuşbaşı izlemenin tadını çıkartabilirsiniz.…
Read More

Floransa

İtalya gezimizin duraklarından bir tanesi de Floransa. Filmlerden, romanlardan bildiğimiz şehrin orijinal ismi Firenze. Floransa Rönesans’ın doğduğu şehir…
Read More

Roma

Roma çok rahat bir şekilde yürüyerek gezilebilecek bir şehir ve gezilecek yerler listesi çok kabarık. Bundan dolayı Roma’ya iner…