Floransa

İtalya gezimizin duraklarından bir tanesi de Floransa. Filmlerden, romanlardan bildiğimiz şehrin orijinal ismi Firenze. Floransa Rönesans’ın doğduğu şehir olarak ünlüdür.

Şehrin ortasından geçen Arno nehri ve Ponte Vecchio köprüsü etkileyici. Arno nehri üzerindeki Ponte Vecchio köprüsü ikinci dünya savaşından zarar almadan çıkan tek köprü olarak biliniyor.


Floransa gezimize Duomo meydanından başlıyoruz. Meydandaki kathedral (Santa Maria del Fiore) kentin en önemli kilisesi, 423 tane merdiven ile tepesine çıkılabiliyor ve panaromik Floransa manzarası izlenebiliyor.

Daha sonra Piazza della Signoria meydanına gidiyoruz, Michelangelo’nun ünlü David heykelinin bir kopyasının bulunduğu meydan burası. Heykelin aslı Accademia müzesinde bulunuyor. Leonardo da Vinci ve Michelangelo Floransa’da yetişmiş ünlü sanatçılardan.

Kentin en önemli sanat müzesi Uffizi galerisi, dünya çapında İtalyan rönesansının nadir örneklerini bünyesinde barındırıyor. Uffizi müzesine çok talep olduğu için bilet almak için uzun sıralar beklemek söz konusu olabiliyor. Online olarak bilet seçenekleri de olduğu için Floransa’ya gelmeden de biletinizi alabilirsiniz.

Floransa’da günün geri kalanında Toskana şaraplarından tadarak bitiriyoruz.

Floransa David Heykeli

Uffizi Müzesi

0 Shares:
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You May Also Like
Read More

Empire State Building

Empire State binası Newyork gezisinde mutlaka yapılması gerekenler listesinde olması gereken bir yer. Newyork’u kuşbaşı izlemenin tadını çıkartabilirsiniz.…
Read More

Roma

Roma çok rahat bir şekilde yürüyerek gezilebilecek bir şehir ve gezilecek yerler listesi çok kabarık. Bundan dolayı Roma’ya iner…
Vee ada göründü.
Read More

Maldivler

Hindistan’in güneyinde bulunan Maldivler sadece adalardan oluşan bir devlet. Maldiv Cumhuriyeti bizim bildiğimiz ismiyle Maldivler yaklaşık 1200 adadan…