Floransa

Romaya kadar gelmişken görmeden olmaz diyerek sabah erkenden yollara düşüp Floransaya gidiyoruz. Bizim Floransa olarak bildiğimiz şehrin orijinal ismi Firenze. Floransa rönesans`in doğduğu şehir.Ortasından geçen Arno nehri ve Ponte Vecchio köprüsü etkileyici, Arno üzerindeki Ponte Vecchio 2.dünya savasindanda zarar almadan çıkan tek köprüymüş.


Gezimize Duomo meydanından başlıyoruz. Meydandaki kathedral (Santa Maria del Fiore) kentin en önemli kilisesi, 423 tane merdiven ile tepesine çıkılabiliyor ve panaromik Floransa manzarası izlenebiliyor.

Daha sonra Piazza della Signoria meydanına gidiyoruz, Michelangelo nun ünlü David heykelinin bir kopyasının bulunduğu meydan burası.Aslı Accademia müzesinde bulunuyor. Leonardo da Vinci ve Michelangelo Floransada yetişmiş ünlü sanatçılardan. Kentin en önemli sanat müzesi Uffizi galerisi, dünya çapında İtalyan rönesansının nadir örnekleri bu müzede bulunuyormuş. Uffizi müzesi çok büyük ve giriş kalabalık olduğu için malesef ziyaret edemeden geri dönmek zorunda kaldık. Tavsiyem gitmeden önce bu müzeye giriş biletlerinin internetten alınması, yoksa ciddi bir yoğunluk ile karşılaşılıyor. Floransa`da günü ünlü toskana şaraplarından içerek bitiriyor ve yeniden Romaya dönüyoruz.

Floransa David Heykeli

Uffizi Müzesi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.