Roma

Roma, büyük bir şehir olmamasına rağmen gezilecek yerler listesi çok kabarık. Bundan dolayı ulaşır ulaşmaz kendimizi yollara atıyoruz.Roma tamamen tarih ve sanat dolu ve  yürüyerek keyifli bir gezi yapılabiliyor. İlk gün turumuza Piazza del Popolo`dan başlıyoruz buradan  Romanın 5 th avenuesu olarak bilenen Via dei Condotti ye doğru yürüyoruz. Buradan da meşhur İspanyol merdivenlerine geçiyoruz.1723 yılında yapılmış ispanyol merdivenleri 138 basamaktan oluşuyor.  Döneminde Avrupanın en uzun merdivenleriymiş. Ordan akşam yemeği yemek üzere Campo de`fiori  bölgesine gidiyoruz. Obika isimli mozarella barına gidiyoruz. İtalya da dikkat edilmesi gereken bir durum  akşam yemekleri saat 8 den sonra yeniyor ve saat 4-6 arasında siesta yaptıkları için bu saatlerde çoğu bilinen restaurant kapalı oluyor.

Buradan ünlü aşk çeşmesine gidiyoruz. Roma denildiğinde ilk akla gelen yerlerden birisi aşk çeşmesi, büyüleyici çok hoş. Aşk çeşmesine para atmak gelenek haline gelmiş. Aşk çeşmesinde havuza sırtını dönerek parayı sol elinle sol omuzunun üstünden atarsan Romaya yeniden gelineceği söyleniyor.Dileğin gerçekleşmesi içinde diledikten sonra tekrar çeşmeye bakılmamalıymış.Dilek paramızı kuralınca atıyoruz fakat çeşme o kadar güzel ki tekrar bakmadan ayrılamıyoruz meydandan..

İkinci gün Vatikan, katolik mezhebinin yönetim merkezi olan devlet, çevresi çok yüksek duvarlarla kaplı ve kameralar ile izleniyor. Vatikanda Sistine Chapel, St Peter Bazilikası ve 10 küçük müze var. Vatikan`i bir tur yardımıyla geziyoruz. Sistine Chapel`in kubbesi tamamen Michelangelo eseri ile kaplı durumda cok güzel ve büyüleyici. Bütün eseri tek başına 4 senede bitirdiği söyleniyor.St Peter bazilikası da filmlerde dizilerde Vatikan olarak gördüğümüz geniş meydan. Enteresan noktalarından bir tanesi de İsviçreli Muhafızlar tarafından korunuyor olması, kıyafetleri de dikkat çekici.

vatican

Akşamında Alfredo restauranına rezervasyon yapıyoruz. Burası Fettucini Alfredo tarifini ilk yapan restaurant yani hep menülerde gördüğümüz fettucini alfredo bu restaurandan çıkmış. Restoran’ın duvarları 1950′lerden beri restoranı ziyaret etmiş Avrupalı ve Amerikalı sanatçıların fotoğrafları ile süslü. Fiyatlar normalden biraz pahalı olmasına rağmen lezzet mükemmel.

Romada son gün Collesum, Vittorio Emanuele 2 anıtı, Piazza Novana ,Campe di Fiore meydanlarında geçiyor. Vittorio Emanuele 2 anıtının tepesine çıkarak Roma`yı panaromik olarak izleyebiliyorsunuz.

Akşam yemeğini Monte Carlo’da yiyoruz, burası çok salaş bir yer olmasına rağmen ünlü bir mekan,  odun ateşinde ince hamur çok güzel pizzaları var. Romadaki son saatlerimizde yeniden aşk çeşmesine uğruyor, Romanın daracık sokaklarında dolaşıyor ve otelimize geri dönüyoruz.Anlattıklarımın dışında romanın dondurmalarını da tavsiye etmeden geçemeyeceğim. Zaten dondurmalar dikkatinizi çekecek ve değişik külahlar ile süslenmiş çok güzel dondurmalar yemeniz mümkün olacaktır.

Romada dikkat edilmesi gereken diğer bir konu yan kesiciler, şehirde çok fazla turist olduğu için hırsızlık çok fazla, küçük çantalar kullanılmalı ve değerli eşyalar ile gezmemek gerekiyor.

Daha çok Roma fotoğrafı için buradan lütfen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.