Roma

Roma çok rahat bir şekilde yürüyerek gezilebilecek bir şehir ve gezilecek yerler listesi çok kabarık. Bundan dolayı Roma’ya iner inmez eşyaları otele bırakıp kendimizi yollara atıyoruz.Roma tamamen tarih, sanat dolu bir şehir. Şehrin hem tarihi hem yemek kültürü hem de sanatsal aktiviteleri açısından dolu dolu bir programa sahip olunuyor. İlk gün turumuza Piazza del Popolo’dan başlıyoruz burada Romanın 5. avenüsü olarak bilenen Via dei Condotti caddesine doğru yürüyoruz.

Ardından meşhur ispanyol merdivenlerine geçiyoruz. 1723 yılında yapılmış İspanyol Merdivenleri 138 basamaktan oluşuyor. Döneminde Avrupa’nın en uzun merdivenleri olarak ünlü. Akşam yemeği için İspanyol merdivenlerinden ayrılarak Campo de Fiori  bölgesine gidiyoruz. Obika isimli mozarella barına akşam yemeği için oturuyoruz. İtalya’da 4 ve 6 saatleri arasında siesta yapıldığı için akşam yemekleri 8’den sonra yeniyor. Rezervasyon yaptırırken ve gününüzü planlarken buna dikkat edebilirsiniz. Tabi ülkenin alışkanlığı olan siesta saatlerine çoğu kişi uyum sağlıyor, bu sebeple 4-6 saatleri arasında bazı mekanların kapalı olduğunu görebilirsiniz.

Yemek yiyip yollarda yürümeye devam ederken tesadüfen bulduğumuz aşk çeşmesine geliyoruz. Birçok filmde gördüğümüz çeşme çok güzel ve büyüleyici. Roma denildiğinde benim aklıma ilk gelen yerlerden birisiydi aşk çeşmesi. Aşk çeşmesine para atmak gelenek haline gelmiş. Aşk çeşmesinde havuza sırtını dönerek parayı sol el ile sol omuz üzerinden atınca Romaya yeniden gelineceği söyleniyor. Dileğin gerçekleşmesi için ise dilek diledikten sonra tekrar çeşmeye bakılmaması gerekiyormuş. Ben de dilek paramı atıyorum ama çeşme o kadar güzel ki tekrar bakmadan ayrılamıyorum.

İkinci Gün Vatikan

Roma’da ikinci günümüzü Vatikan’a ayırıyoruz. Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan Vatikan devleti, çevresi çok yüksek duvarlarla kaplı ve sürekli olarak kameralar ile izleniyor.

Vatikan’da Sistine Chapel, St. Peter Bazilikası ve 10 küçük müze bulunuyor. Tam anlamıyla gezmek için bir günü ayırmak gerekiyor. Ayrıca biz Vatikan’ı gezmek için girişte bulunan turlardan birini ayarladık. Devleti daha iyi anlamak, tarihini öğrenmek ve gezilecek yerleri kolay bir şekilde gezebilmek için çok faydalı oldu.

Sistine Chapel’in kubbesi tamamen Michelangelo eseri ile kaplı durumda çok güzel ve büyüleyici. Bütün eseri tek başına 4 senede bitirdiği söyleniyor. St. Peter bazilikası da filmlerde dizilerde Vatikan olarak gördüğümüz geniş meydan. Enteresan noktalarından bir tanesi de İsviçreli Muhafızlar tarafından korunuyor olması, kıyafetleri de özellikle dikkat çekici.

Vatikan gezisinin ardından aynı günün akşam yemeği için Alfredo restauranttan revervasyon yapıyoruz. Bu lokanta Fettucini Alfredo tarifini ilk yapan restaurant yani hep menülerde gördüğümüz Fettucini Alfredo bu restaurandan çıkmış. Restoran’ın duvarları 1950′lerden beri restoranı ziyaret etmiş Avrupalı ve Amerikalı sanatçıların fotoğrafları ile süslü. Fiyatlar normalden biraz pahalı olmasına rağmen lezzet mükemmel. Çok yoğun olduğu için önceden rezervasyon yapmanızı tavsiye ederim.

Roma’da Son Gün

Roma’da son günümüz yine bol bol yürüyerek Collesum, Vittorio Emanuele 2 anıtı, Piazza Novana ve Campe di Fiore meydanlarında geçiyor. Vittorio Emanuele 2 anıtının tepesine çıkarak şehri panaromik olarak izleyebilirsiniz, çok keyifli.

Akşam yemeğini Monte Carlo isimli bir yerde yiyoruz. Burası çok salaş bir yer olmasına rağmen ünlü bir mekan, odun ateşinde ince hamur çok lezzetli pizzaları var. Yemeğin ardından Roma’daki son saatlerimizde yeniden aşk çeşmesine uğruyor, Roma’nun daracık sokaklarında dolaşıyoruz.

Tüm bu anlattıklarım dışında sokak arası pizzacılar, dondurmalar muhteşem. Bu kadar güzel yemekler arasında nasıl fit kalıyor İtalyanlar cidden merak ediyorum.

Son olarak Roma çok keyifli gezilebilen bir şehir, hem tarihi gezilecek yerleri hem de birbirinden güzel lokantaları ile ben çok keyifli 3 gün geçirdim. Roma gezisinde dikkat edilmesi gereken diğer bir konu yan kesiciler. Roma’nın turistik bölgesinde çok fazla hırsızlık vakası ile karşılaşılıyor. Küçük çantalar kullanmanızı ve değerli eşyalarınızı yanınıza almamanızı tavsiye ederim.

Daha çok Roma fotoğrafı için Fotoğraflarla Roma yazısını ziyaret edebilirsiniz.

0 Shares:
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You May Also Like
Vee ada göründü.
Read More

Maldivler

Hindistan’in güneyinde bulunan Maldivler sadece adalardan oluşan bir devlet. Maldiv Cumhuriyeti bizim bildiğimiz ismiyle Maldivler yaklaşık 1200 adadan…
Read More

Empire State Building

Empire State binası Newyork gezisinde mutlaka yapılması gerekenler listesinde olması gereken bir yer. Newyork’u kuşbaşı izlemenin tadını çıkartabilirsiniz.…
Read More

Floransa

İtalya gezimizin duraklarından bir tanesi de Floransa. Filmlerden, romanlardan bildiğimiz şehrin orijinal ismi Firenze. Floransa Rönesans’ın doğduğu şehir…