Çocuklar İçin Pasaport Nasıl Çıkarılır?

Günümüzde çoğu ülkeye giriş yapabilmek için pasaport ibrazı geremektedir. Hatta 18 yaş altındaki çocukların da yurt dışına çıkabilmeleri için yetişkinlerde olduğu gibi pasaporta ihtiyaçları vardır. 16 yaş üstü çocuklar pasaportlarını kendileri alabilirler fakat 16 yaşından daha küçük çocuklar anneleri ya da babaları ile pasaport alabilirler.

Çocuklar için pasaport işlemlerine başlamadan önce hangi belgelerin istendiği konusunda bilgi edinerek belgeleri eksiksiz olarak hazırlamalısınız. Bu şekilde pasaport çıkarma sürecini çok daha kısa sürede atlatabilirsiniz. Önceden pasaport işlemleri Emniyet Genel Müdürlüğü aracılığı ile yapılıyordu. Ancak 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren pasaport işlemleri ikamet edilen ilin Nüfus Müdürlükleri aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Çocuklar İçin Pasaport İşlemleri

Çocuklarınız için pasaport işlemine randevu alarak başlamanız gerekmektedir. 18 yaş altındaki çocukların pasaport randevuları anneleri, babaları ya da 18 yaş üstündeki kardeşleri tarafından alınabiliyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden pasaport randevusunu şu şekilde alabilirsiniz:

  • Randevu sayfasına giriş yapın ve hangi pasaport türünü istiyorsanız seçiminizi ona göre yapın. Çocuklar için Umuma Mahsus yani Bordo pasaport kutucuğunu seçmeniz gerekiyor.
  • Pasaport seçiminden sonra form ekranı gelecek ve buradaki soruları cevaplamanız istenecek. Sorulara uygun olarak cevap verdikten sonra başvuru formuna ulaşabileceksiniz.
  • Başvuru işlemlerini hangi şehir ve müdürlükten yapacağınızı tercih ettikten sonra pasaportu alacağınız çocuğunuzun TC kimlik numarası, adı ve soyadı gibi bilgileri ekrana girdikten sonra devam tuşuna basın.
  • Sistem tarafından güvenliğiniz için bazı sorular ekrana gelecek. Bu soruları doğru yanıtladıktan sonra telefon ve e-posta bilgilerinin isteneceği sonraki adıma yönlendirileceksiniz.
  • Gerekli iletişim bilgilerini girdikten sonra e-posta adresinize güvenlik kodu gönderilecek ve 15 dakika içerisinde bu kodu ekrana girmeniz istenecek. Bu süre içerisinde kodu girmezseniz işlemleriniz geçersiz sayılır.
  • Kodu girdikten sonra açılan ekranda kaç kişi için randevu alacağınızı ve yakınlık derecenizi belirtmeniz gerekiyor. Bu adımdan sonra randevu günü ve saatini seçmeniz istenecek. İlgili Nüfus Müdürlüğü’nün müsait olduğu en yakın tarih ekrana yansır. Size uygun olan tarihi seçtikten sonra ”onay” tuşuna basarak randevu işlemlerini tamamlamış olursunuz.

Randevu işlemini tamamladıktan sonra istenen belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Öncelikle pasaport harç bedeli ödenmelidir. Öğrenci olan çocuklar harçsız pasaport uygulamasından yararlanmaktadır. Pasaport alacağınız çocuğunuz öğrenci ise pasaport ücreti ödemenize gerek yok. Ancak öğrenci değil ise pasaport süresine göre değişecek harç bedelini ödeyerek dekontunu belgeleriniz arasına eklemelisiniz. Pasaport harç bedeli, çocuklar için de yetişkenlerin harç bedeli ile aynıdır.

Çocuklara pasaport çıkarmak için istenen diğer belgeler şunlardır:

  • Biyometrik fotoğraf
  • Muvafakatname
  • Anne ve babanın nüfus cüzdanlarının aslı

İstenen belgeler hazırlandıktan sonra randevu günü ve saatinde ilgili Nüfus Müdürlüğü’nde hazır bulunmanız gerekir. Randevuya pasaport alacağınız çocuğunuz ile beraber gitmeniz zorunludur. 7 yaşından küçük çocukları görmek, 7 yaşından büyük çocuklardan da parmak izi almak amaçlı olarak randevuya çağırmaktadırlar. İşlemler yalnızca anne ya da baba ile yapılamıyor. Randevuya hem annenin hem de babanın katılması zorunludur. Başvurular değerlendirildikten sonra pasaport 7 güne kadar kargo ile adresinize gönderilmektedir.

Yurt dışına çocuk ile tatil planlarken pasaport çıkarma süresi, vize onaylanma süresi gibi detayları da tahminleyerek ona göre zamanlama ayarlamak gerekiyor.

0 Shares:
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You May Also Like
Read More

Roma

Roma çok rahat bir şekilde yürüyerek gezilebilecek bir şehir ve gezilecek yerler listesi çok kabarık. Bundan dolayı Roma’ya iner…
Read More

Floransa

İtalya gezimizin duraklarından bir tanesi de Floransa. Filmlerden, romanlardan bildiğimiz şehrin orijinal ismi Firenze. Floransa Rönesans’ın doğduğu şehir…
Read More

Empire State Building

Empire State binası Newyork gezisinde mutlaka yapılması gerekenler listesinde olması gereken bir yer. Newyork’u kuşbaşı izlemenin tadını çıkartabilirsiniz.…
Vee ada göründü.
Read More

Maldivler

Hindistan’in güneyinde bulunan Maldivler sadece adalardan oluşan bir devlet. Maldiv Cumhuriyeti bizim bildiğimiz ismiyle Maldivler yaklaşık 1200 adadan…