Empire State Building

Empire State binası Newyork gezisinde mutlaka yapılması gerekenler listesinde olması gereken bir yer. Newyork’u kuşbaşı izlemenin tadını çıkartabilirsiniz.

Bina adını, Newyork eyaletinin bir başka ismi olan Empire State isminden almıştır. Yapımına 1929 yılında başlanmış ve sadece 410 günde bitirilmiştir. Uzun yıllar dünyanın en yüksek binası ünvanını taşımıştır. Günümüzde Chicago’daki Sears binasından sonra ABD’nin ikinci büyük binasıdır. Ayrıca şu anda yapımı devam eden 2001 yılında saldırıya uğrayan Dünya Ticaret Binası yerine yapılan gökdelen Newyork’un en yüksek binası olma ünvanını elinden alacakmış.

Lobide binanın bir maketi ve kabartma bakır levhalar üzerine işlenmiş portresi sergilenmektedir.

Ayrıca lobiden geçilen salonlarda özel fotoğraf koleksiyonları ve Empire state ile ilgili filmlerin posterlerini görebilirsiniz.

Empire state 102 katlı. Gözlem yeri ise 86. katta bulunmaktadır. Binada 73 tane asansör bulunuyormuş. Asansörler yaklaşık 1 dakika içerisinde ilk bölüme çıkartıyor. Ardından hızlıca 86. kata geçmek mümkün. 102. kat ise kapalıydı bu bölüm genellikle kapalı oluyormuş.

Günde 10 bin ila 20 bin arasında kişi tarafından ziyaret ediliyormuş. Bundan dolayı asansör sıralarında uzun süre beklemeler olabiliyor. Özellikle yoğun saatlerde gidilirse çok vakit harcanabiliyor. Benim duyduğum kadarıyla yoğunluğun en az olduğu sabah erken saatleriymiş.

Empire State , Fifth Avenue’de 33. ve 34. caddelerin arasında yer almaktadır. Hergün saat 8 am ile 2 am arasında açık oluyor. Yanlız en son asansör kapanıştan 45 dakika önce kalkıyormuş aklınızda bulunsun.

Ayrıca bina ışıkları ile de bilinir. Özel günlerde değişik renkli ışıklarla aydınlatılmaktadır.

Nasıl gidilir?

Manhattan ulaşım açısından çok rahat bir şehir. Bir yabancı olarak pek zorluk çektiğimi söyleyemeyeceğim. Şehir avenue denilen büyük caddeler ve bu caddeleri kesen küçük caddelerden oluşuyor. Ondan dolayı elinizde Manhattan’da gideceğiniz yerin açık adresi var ise kime sorsanız yer bulma konusunda yardımcı olacaktır.

Adres : 350 Fifth Avenue, New York, N.Y. 10118

Ulaşım Metro ile 1, 2, 3, 9, B, D, N, Q, R, V hatları ile 34th Street durağında inebilirsiniz.

Otobüs ile de  M1, M2, M4, M5, M6, M7, M16, M34 hattını kullanabilirsiniz.

Ayrıca Manhattan şehir turlarına katılırsanız da Empire State binasının önünden geçecektir.

0 Shares:
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You May Also Like
Vee ada göründü.
Read More

Maldivler

Hindistan’in güneyinde bulunan Maldivler sadece adalardan oluşan bir devlet. Maldiv Cumhuriyeti bizim bildiğimiz ismiyle Maldivler yaklaşık 1200 adadan…
Read More

Floransa

İtalya gezimizin duraklarından bir tanesi de Floransa. Filmlerden, romanlardan bildiğimiz şehrin orijinal ismi Firenze. Floransa Rönesans’ın doğduğu şehir…
Read More

Roma

Roma çok rahat bir şekilde yürüyerek gezilebilecek bir şehir ve gezilecek yerler listesi çok kabarık. Bundan dolayı Roma’ya iner…