Sultanahmet Cami (Blue Mosque)

Sultanahmet Cami Tarihi Yarımada içerisine gözüme hep biblo gibi gözükmüştür. Uzaktan bile dikkatli incelendiğinde sanki kalem ile çizilmiş gibi. Güzel, ihtişamlı bir cami. Bugüne kadar hep gündüzleri geldiğim için çok kalabalık oluyordu. Hazır Sultanahmet’te kalıyorken sonunda akşam sakinliğini de bulmuşken bu sefer camiyi rahatça gezebildik.

Sultanahmet cami

Sultanahmet cami, Mimar Sedefkar Mehmet Ağa’ya I. Ahmet tarafından yaptırılmıştır. Sedefkar Mehmet Ağa Mimar Sinan’ın öğrencilerindemiş. Cami yapımına 1906 yılından başlanmış ve yapımı 7 senede tamamlanmış.

İçerisi mavi, yeşil ve beyaz İznik çinileri ile yapılmış. Toplamda 20 binden fazla İznik Çinisi kullanılmış. Kubbesinde ise mavi çinilerin ağırlıklı olmasından dolayı da Avrupalılar tarafından Mavi Cami (Blue Mosque) olarak adlandırılmaktaymış.

Sultanahmet kubbe

Cami’nin en önemli özelliklerinden bir tanesi 6 minareli olması. Türkiye’nin ilk 6 minareli camisi olarak da bilinmektedir. Şu anda Sultanahmet’ten başka Türkiye’de 6 minareli iki cami daha bulunuyormuş. Yapıldığı dönemde Mekke’de bulunan camiye rakip olarak yapılmış olduğuna dair olan dedikoduları önlemek için I. Ahmet tarafından Mekke’deki camiye 7. bir minare yapılmış.

Sultanahmet cami iç görünüm

Sultanahmet Camii’nin yapıldığı dönemde Topkapı Sarayı’ndakiler tarafından Cuma günleri ibadet için kullanılmış. 1934 yılında da Ayasofya cami müze olarak kullanılmaya başlanınca ana cami olarak kullanılmaya başlanmış ve günümüze kadar gelmiş.

Cami turistik geziler için ibadet saatleri dışında açık oluyor. Cami yabancı turistler tarafından da yoğun bir şekilde ilgi ile geziliyor. Adeta bir açıkhava müzesi durumda olan Tarihi Yarımada’ya yolunuz düşerse bu camiye uğramadan olmaz. Benden söylemesi:)

 

0 Shares:
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You May Also Like
Read More

Tarihi Yeniköy Börekçisi

İstanbul’un koşuşturmasından yoğunluğundan bunalırsanız (ki ben Mecidiyeköy’de yaşadığım için bu hissiyat içerisine sıklıkla girebiliyorum.) ölü saatlerde dışarı çıkmayı…
Read More

Memoş Tantuni – Mersin

-Tantuni yenilecek… Mersin’e gelince mutlaka yapılacaklar listesinde benim için ilk sıralardadır. Mersin’in en ünlü yiyeceği diyebilirim. Şehirde tantuni…
Read More

Mersin Plajları

Mersin sıcak bir iklime sahip olduğu için yaz aylarında şehir sakinleri yazlıklara ya da yayla diye tabir edilen…
Read More

Yıldız Hisar

Bence insana İstanbul’da yaşadığını farkettiren en önemli yerlerden bir tanesi Boğaz kenarında zaman geçirmek. Günlük yaşam koşuşturmacasında çoğunlukla…
Read More

Kekova Tekne Turu

Kekova tekne turuna katılmak için Kaş merkezden karayolu ile Üçağız köyüne yolculuk ediyoruz. 50 dakikalık bir araba yolculuğu…