Memoş Tantuni – Mersin

-Tantuni yenilecek…

Mersin’e gelince mutlaka yapılacaklar listesinde benim için ilk sıralardadır. Mersin’in en ünlü yiyeceği diyebilirim. Şehirde tantuni yapan küçüğünden büyüğüne birçok tantunici bulunuyor. Fakat bir Mersinli olarak tavsiyem yolunuz Mersin’e düşerse Memoş tantuniyi bulmanız ve biftek tantunisini tatmanızdır.

Tantuni, sac üzerinde küçük küçük kuşbaşı halinde doğranan et ile yapılmaktadır. Pişen et sumaklı ve maydonozlu soğan piyazı, domates ve çeşitli baharatlar ile servis edilir. Bana göre tantuni açık ekmek dürüm şeklinde yenmelidir fakat somun ve lavaş ekmek ile de tantuni sunulmaktadır. Acı biber turşusu ve limonda yanında servis edilmektedir.

Tantuni içerisine eklenen baharatlar, pişirme süresi, etin cinsi gibi nedenlerden dolayı ustadan ustaya çok değişiklik gösteriyor.

Memoş tantuni, her gün saat 05:00 ile 17:00 arasında açık oluyor. Öğlen saatlerinde çevredeki iş yerlerinin de gelmesiyle beraber ciddi yoğunluk oluyor. Çoğu zaman bu saatlerde kapıda kuyruk oluyor. Hatta biftek tantuni yemek isteyenler için saat 15:00’i geçirmeyin derim, kalmayabiliyor.

Sahipleri Mersin’de 40 yıllık baba mesleği tantuniciliği devam ettiren Mehmet Can Yelkenaç ile ağabeyi Cengiz Yelkenaç.

Yaptıkları tantuninin içi diğerlerine göre daha dolu ve etin lezzeti daha güzel. Uzun bir süre küçük bir dükkanda hizmet verdiler.  Geçtiğimiz sene yan dükkan ile birleştirerek genişlettiler.

Mersin dışında yaşayan tantuni sevenler için tantuniyi şoklayarak şehirlerarası gönderim bile yapıyorlar.

Ayrıca Basketbol milli takımı için özel olarak Ankara’ya gidip tantuni de yapmışlıkları da vardır.

Adres: Turgutreis Mah. Silifke Cad. Müftü Köprüsü mevkii.

 

 

0 Shares:
1 comment
  1. Evet memos tantuni çok güzel Mersin’e gidilince ilk akla gelen dostların arkadaşların sonra memos tantuni herkese selamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You May Also Like
kar-tatili
Read More

Sömestr Tatili

Sömestr Tatili hem kış tatili yapmak için hem de şöyle bir soluklanmak için bulunmaz bir nimet. Mevsim kış…
Read More

Şahika Meyhane

Cumartesi akşamı bir arkadaşımın doğumgünü vesilesiye Şahika meyhanedeydik. Şahika meyhane Galatasaray’da Akarsu sokakta bulunuyor. Akarsu sokak İstiklal Caddesi…
Read More

Rami Kütüphane Gezisi

Bu haftasonu çocuklarla Rami’de açıldığını duyduğum kütüphaneyi ziyaret ettik ve ve gerçekten büyüleyici bir deneyim yaşadım. Eskiden askeri…