Kaş

Kaş sokakları

Kaş Likya bölgesinin liman şehri.. Kaş’ı merkez ve Çukurbağ Yarımada olarak ikiye ayırabiliriz. Kaş’ın yaklaşık iki kilometre uzağında ise bir Yunan adası olan Meis bulunuyor. Meis’e vizesiz giriş olmuyor.

Meis Yunanca göz demekmiş. Bölgeye kuşbakışı bakıldığında görüntü kaş ve gözü andırıyormuş. Bundan dolayı bu isimlerin verildiği söyleniyor.

Kaş merkezde pansiyonlar, daracık sokaklarda küçük butikler, ufak bir marina, butik restoranlar bulunuyor. Çukurbağ yarımadası ise daha çok butik oteller ve meskenler bulunuyor. Çukurbağ yarımadası ile Kaş merkez arası araç ile 6-7 dakikada gidilebilecek uzaklıkta. O yüzden Çukurbağ yarımadasında kalmamıza rağmen çok rahat bir şekilde merkeze gidip gelebiliyoruz.

Çukurbağ yarımadasında kaldığınız yer dışında aktivite yapacak bir seçenek bulunmuyor.

Kaş’ın merkezinde butik restoranları deneyebilir, Küçükçakıl ve Büyükçakıl plajlarında denize girebilir, Dejavu’da oturup bir keyif içkisiyle beraber günbatımını izleyebilirsiniz. Kaş’ta yapılacaklar hakkında aşağıda kısa kısa notlar bulabilirsiniz.

Kaş Tatilinde Neler Yapmalı?

Küçükçakıl ve Büyükçakıl plajları

Tüm gün güneş, deniz keyfi yapılabilecek plajlardır. Aralarındaki fark küçükçakıl plajında sahilden denize girilecek alan çok küçük. Büyükçakıl plajının ise sahili daha geniş. Her iki plajında denizi soğuk ama güzel.

Spagettici, arkadaş tavsiyesi ile gittiğim bir mekan. Spagetti all italiano (fesleğen – domates soslu) ve bolognese denedik. Fakat sosların tadı çok hoşumuza gitmedi. Firma sahiplerine de bu geri dönüşü yaptığımızda domateslerin halen tatlanmadığını 15 temmuz sonrası gibi domates soslu yemeklerin daha iyi olacağını söylediler. Fakat spagettilerin yanısıra bruschetta ve tiramusu çok güzeldi. Tiramisu yu esspresso ile beraber  servis ettiler. Spagetti yemeseniz bile tiramisuyu kesinlikle tavsiye ederim.

 

Dejavu, Kaş merkezde deniz kenarında bir kafe. Gün batımı izlemek için gidin tavsiye ederim.

dejavu manzara

Bahçe Balık’a da tavsiye üzerine gittik. Gidince ikileme düşmeyin diye yazıyorum. Bahçe Restaurant ve Bahçe Balık karşılıklı iki restoran. Anne – kız tarafından işletiliyor. Bahçe Restaurant annenin Bahçe Balık ise kızınmış. Bahçe balık daha sonradan açılmış. Ahtapot ızgara ve mezelerinin methini duymuştum fakat malesef beklediğim kadar güzel değillerdi.

Mavi kafe’de ise kokteyl çeşitleri bulunuyor. Değişik kokteyller deneyebilirsiniz.

Ayrıca Kaş’tan Kekova tekne turu, Jeep safari turu, Dalış turları, Meis Adası turu, ATV safari gibi günlük turlar düzenleniyor. Bu turları ayarlayan firmalara Kaş merkezden ulaşmak mümkün.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.