Rami Kütüphane Gezisi

Bu haftasonu çocuklarla Rami’de açıldığını duyduğum kütüphaneyi ziyaret ettik ve ve gerçekten büyüleyici bir deneyim yaşadım. Eskiden askeri bir kışla olan büyük bir alana modern bir şekilde dönüştürülmüş olan bu kütüphane, İstanbul’un kültürel mirasına katkıda bulunuyor ve modern bir kütüphane deneyimi sunuyor.

Rami Kütüphanesine nasıl gidilir?

Kütüphane’ye gidiş epey kolay. E5 üzerinden Rami Kışlası caddesi yoluna döndüğünüzde bu cadde üzerindedir. Navigasyon ile de çok rahat bulunabiliyor. Yol bulmak değil de otoparkı bulmak epey zordu açıkçası. Tabelalar çok yetersiz olduğu için birkaç tur atmak zorunda kaldık.

Ücretsiz park edilebilecek yer Talimhane caddesi üzerinde bulunuyor. Park yaptıktan sonra direk A kapısından kütüphaneye giriş sağlanabiliyor.

Özel araç dışında metro, minibüs, otobüs ve tramvay gibi toplu taşıma seçenekleri ile de kütüphaneye ulaşmak mümkündür.

Biz gittiğimizde hem otopark hem de kütüphane girişi ücretsizdi.

İstanbul Rami’deki Kütüphane: Tarihi Kışla, Şimdi Modern Kütüphane

A kapısından giriş yaptıktan sonra direk Atatürk fotoğrafları bulunan koridorlar sizi karşılıyor ve bu koridorları takip ederek odalara giriyorsunuz.  Kütüphane, birçok odaya bölünmüş. 0-3 yaş arası çocuklar için masal odası, 6-14 yaş arası çocuklar için bir bölüm, lise, üniversite ve hatta yüksek lisans öğrencileri için ayrı çalışma ve kitap bölümleri var. Konulara göre ayırdıkları alanlar da oldukça ilginç. Felsefe kitapları odası, psikoloji kitapları odası gibi. Bu bölümler, okuyucuların ilgi alanlarına göre aradıkları kitapları daha kolay bulmalarını sağlıyor. Özellikle çocuk alanları çok iyi düşünülmüş. Çocuk alanları ve belirli aktivite odaları belirli saatlerde rezervasyon ile girilebiliyor. Bu sebeple ilk gidince bu alanlara rezervasyon yaparsanız ancak yer bulmak mümkün olacaktır.

Kütüphane, geniş bir yeşil alanın ortasında yer alıyor ve içinde küçük bir gölet bile bulunuyor. Bu yeşil alan, kütüphaneye gelerek kitap okumak isteyenler veya sadece açık havada oturmak isteyenler için mükemmel bir yer.

Kütüphanenin modern ve çağdaş bir tasarımı var. Seminer odaları, kimya laboratuvarları, restorasyon odaları gibi alanlar da mevcut. Bu alanlar, çalışmak isteyen öğrencilere veya remote çalışanlara uygun bir ortam sunuyor. Ortadaki geniş avluda kahve içebileceğiniz mekanlar ve açık alanda oturabileceğiniz banklar da mevcut. Üstelik evcil hayvanlarla açık alanda vakit geçirmekte mümkün.

Kütüphaneyi gezdiğimizde, ailece eşim ve çocuklarımla harika bir zaman geçirdik. Özellikle çocuklar için hazırlanmış bölümler oldukça dikkat çekiciydi ve çocuklarımızın burada vakit geçirmesinden keyif aldık. Ayrıca kütüphanenin restorasyonu da oldukça başarılı. Eskiden askeri bir kışla olan bu alan, şimdi modern bir kütüphane olarak hizmet veriyor.

Kütüphanenin en sevdiğim bölümlerinden biri de 0-3 yaş için hazırlanmış olan bölümdü. Çocuklar için ayrılmış olan bölüm oldukça genişti ve kitaplarla doluydu. Burada kitapların yanı sıra çocuklar için oyun ve aktivite alanları da bulunuyordu. Bu alanın amacı, çocukların kitap okumayı öğrenirken aynı zamanda keyifli vakit geçirmeleri ve sosyal becerilerini geliştirmeleri için fırsat sağlamaktı.

Kütüphane ayrıca gençlere, öğrencilere ve profesyonellere yönelik seminerler ve etkinlikler de düzenliyor. Kütüphanenin internet sitesinde bu etkinliklere ilişkin bilgiler mevcut ve herkese açık olduğu belirtiliyor. Kütüphanede düzenlenen bu etkinlikler sayesinde insanlar farklı konularda bilgi edinebilir ve kendilerini geliştirebilirler.

Tüm bunların yanısıra içerisinde minik müzeler de var. Tarihi kışlada belirli dönemlere ait kılıçlar, tarihi kaplar gibi Osmanlı’dan kalan eserler sergileniyor.

Sonuç olarak, İstanbul Rami’deki bu kütüphane gerçekten beni çok etkiledi. Hem içerisindeki kitapların genişliği hem de modern yapılarıyla oldukça işlevsel bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Burada kitap okumak ve araştırma yapmak kadar sosyal aktivitelerde de bulunmak mümkün. Bu yüzden kütüphane özellikle gençler ve öğrenciler için ideal bir mekan. İstanbul’da bulunan tüm kitap severlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer. Daha önce Rami’ye yolum çok az düşmüştü ama bu kütüphane Rami içerisinde bir vaha gibi olmuş çok güzel tavsiye ederim.

0 Shares:
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You May Also Like
Read More

Ihlamur Kasrı

Uzun zamandır hep önünden geçip gittiğim evime de çok yakın olmasına rağmen bir fırsat yaratıp içeriye girmediğim bir…
Read More

Assos

Assos tek kelimeyle huzur, sakin sessiz bir tatil arayanlar kendini dinlemek isteyenler için çok güzel bir yer, tüm…
Read More

Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı’na bu ikinci gidişim. İlk gidişim kış mevsimine denk geldiği için çok soğuktu. Bahar ya da yaz…
Read More

Narlıkuyu

Bugün eski fotoğraflarımı karıştırırken bulduğum 2011 yazından kalma Narlıkuyu fotoğrafları üzerine yazmaya karar verdim. Narlıkuyu, Mersin’de balıkları ile…
Read More

Çiya Sofrası

Çiya Sofrası Kadıköy’de Anadolu yemekleri yapan ve çok güzel yemekleri olan bir restoran. 1987 yılında Kadıköy çarşı içerisinde…