Çiya Sofrası

Çiya Sofrası Kadıköy’de Anadolu yemekleri yapan ve çok güzel yemekleri olan bir restoran. 1987 yılında Kadıköy çarşı içerisinde küçük bir dükkan ile başlamışlar. Şu anda ise Kadıköy Güneşlibahçe sokakta 20 metre ara ile 3 restoran ile faaliyet gösteriyor.

Hem Anadolu yemekleri menüsü hemde kebap, lahmacun ve pide çeşitleri yiyebileceğiniz bir menüsü bulunuyor.
Seçenekler arasında çok düşünüyoruz ama bu sefer kebap menüsünü denemeye karar veriyoruz. Yanlız diğer yemeklerde aklımda kalmıyor değil. Şu anda ilk aklıma gelenler yoğurtlu patlıcan, kürt köftesi, kuru sebze dolması. Kesinlikle tekrar buraya gelip deneyeceğim şimdiden aklıma koydum.

Kebap menüsünden ben Lahmacun,

Kardeşim Acılı Kıyma Kebabı,

Mehmet ise Çiya Kebabı seçiyor.

 

Tatlı menüsünde de İstanbul’da çok sık rastlamadığımız çeşitler bulunuyor. Ceviz tatlısı, kerebiç, turunç, zeytin tatlısı ve patlıcan tatlısı bunlardan bazıları. Ceviz tatlısını deniyoruz. Cevizlerin kabukları ayrılmadan tüm olarak yapılan bir tatlıymış. Hafif kekremsi ama çok hoş bir tadı var. Beğeniyoruz.

Çiya Restoran birçok blogger ve gezi yazarı tarafından yazılan bir mekan. Bundan dolayı bir çok yabancı misafiri de bulunuyormuş. En son geçtiğimiz haftalarda Newyork times travel bölümünde yer almış. Bu haberinde etkisiyle bu aralar çok fazla Amerikalı turist ağırlıyorlarmış.

http://travel.nytimes.com/2007/12/09/travel/09Foodie.html

Canınız Anadolu yemeği çektiğinde mutlaka uğranabilecek bir yer.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.