Profesyonel

Soğuk kış günleri devam ederken bir Cuma akşamı, biletini yaklaşık bir ay önceden almış olduğum tiyatro oyunundayız. Profesyonel, yaklaşık 3 senedir sahnede olan bir İstanbul Devlet Tiyatrosu oyunu. Oyuna bilet bulmak bayağı zor. Biletin açıldığı saati yakalayıp o zaman bilet alınca ancak yer bulunabiliyor.

Oyun tek perdelik ve 1 saat 40 dakika sürüyor. Yugoslavya’daki büyük dönüşümden önceki ve sonraki toplumsal-politik yaşamı konu alıyor. 40 yaşlarında bir edebiyat adamı, bir sekreter ve bir gizli polisin hikayesini izliyoruz.

Yazan

Duşan Kovaçevic,

Oyuncular

Bülent Emin Yarar, Yetkin Dikinciler, Gülen Çehreli

 

 

 

Oyunu kısaca özetleyecek olursam:

Bir edebiyat adamı olan Teodor bir yayınevine genel yayın yönetmeni olarak atanmıştır. Teodor’un 40. yaş gününde eski rejim tarafından Teodor’un peşine takılan gizli polis olan Luka Laban yayınevine gelir. Yıllar boyunca Teodor’un söylediği her sözü, anlattığı her olayı ses bandına kaydetmiş, sonra bunları kitap haline getirmiştir. Yıllarca Teodor’u izleye izleye, Luka’da edebiyat ve politika alanında büyük mesafe katetmiştir. Luka Teodor’un hayatından objelerin bulunduğu bir bavul ile beraber gelmiştir. Bavul içerisinden çıkan objeleri Teodor’un hayatına  ait önemli anılar ile birleştirerek anlatır. Ve hikaye giderek Teodor ve Luka’nın üzerinden hem bir dönemin siyasal yaşamına, hem de karakterlerin özel hayatı üzerinden evrensel insani sorunlara ışık tutacaktır.

 

 

 

 

 

0 Shares:
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You May Also Like
Read More

Sidikli Kasabası

Dün akşam Devlet Tiyatroları Cevahir sahnesinde Sidikli Kasabası isimli oyunu izledim.  Kış gelmesi itibariyle kapalı alan aktiviteleri artığı için…